CARITAS ŽELI BITI TAMO GDJE GA TREBAJU

3.3.2021.

»Planiramo biti tamo gdje nas trebaju«, hrabra je izjava voditeljice župnog caritasa koji broji samo četiri volonterke, a djeluje na području općine čija šteta od prošlogodišnjeg potresa u ožujku s epicentrom u Markuševcu iznosi više od 30 milijuna kuna (prema jednom izvoru). Caritas Zagrebačke nadbiskupije prepoznao je tu najpoželjniju karakternu oznaku volontera župnih caritasa pa je u više navrata tijekom protekle godine dana pružio značajnu pomoć župi Sv. Jurja mučenika u Gornjoj Stubici.

Na fotografiji gore: Župnik Nikola Jurković (desno) s voditeljem Službe za župne caritase CZN gospodinom Davorom Zekom, ispred župne crkve sv. Jurja mučenika u Gornjoj Stubici
Na fotografiji u zaglavlju: Voditeljica Caritasa Župe sv. Jurja mučenika gospođa Mirjana Sačer (lijevo) u posjetu gospođi Katarini, korisnici župnoga Caritasa

Osim onoga duhovnog, vjerničkog temelja hrabrosti, koju u vođenju župnog Caritasa pokazuje gospođa Mirjana Sačer, primjerenu potporu i usmjerenje ona pronalazi i u zauzetosti za dobro župe i župljana koju mladi župnik vlč. Nikola Jurković pokazuje već sedam godina u gornjostubičkom kraju. »Bez župnikove zauzetosti ne bismo bili tako učinkoviti jer je on taj koji ide na teren i obavještava nas ako nam je nešto promaknulo«, objašnjava gospođa Sačer, koja ujedno pohvaljuje i župljane za stalnu raspoloživost za pomoć u svim aktivnostima župnoga Caritasa - od cjelogodišnjeg doniranja raznih proizvoda u Caritasovu košaricu u lokalnoj trgovini, preko predbožićnih i preduskrsnih aktivnosti izrade i prodaje vjenčića do izvanrednih aktivnosti poput obnove župne crkve, pomoći obitelji stradaloj u požaru do donacije pogođenima potresom na području Sisačke biskupije. Ujedno zajedno sa župnikom ističe i podršku kojom nadbiskupijski Caritas podržava njihov karitativni rad.


POSEBNA PREDBOŽIĆNA DONACIJA

»Posebno sam zahvalan Caritasu Zagrebačke nadbiskupije koji je prije Božića prošle godine odlučio znatnim sredstvima pomoći jednoj obitelji u našoj župi u obnovi obiteljske kuće stradale u potresu. Obitelj koju smo predložili živi u skromnim stambenim uvjetima, a nema niti značajna niti stalna financijska primanja«, objašnjava vlč. Jurković, napominjući da je tu obitelj, uz sve druge životne nedaće, u mjesecu studenom prošle godine pogodila i tragična smrt njihova tridesetgodišnjeg člana. Stradao je sanirajući u Zagrebu štete nastale potresom. Uz pomoć Caritasa njihovo stambeno pitanje je riješeno; domaćinstvo je priključeno na vodovodnu mrežu, izgrađen je i opremljen WC s tuš-kabinom, a dograđena je i jedna dječja soba. Također su izolirani pod i unutrašnji zidovi, PVC stolarija i vrata za predsoblje.

Na fotografijama dolje: Dijelovi kuće obitelji stradale u potresu, koji su nadograđeni i uređeni u cijelosti sredstvima iz božićne donacije Caritasa Zagrebačke nadbiskupijePOMOĆ OBITELJI STRADALOJ OD POŽARA

Kako voditeljica Sačer ističe, obitelji s četvero i više djece ponos su njihove župe pa im nastoje što više pomoći. U toj skrbi značajan doprinos daju i ljudi iz ovoga kraja koji žive u Švicarskoj. Preko udruge koja ih okuplja oni svake godine za Božić prikupe sredstva za konkretnu pomoć jednoj obitelji. Na taj način pomagalo se više obitelji. No za izvanredne potrebe takvih obitelji, poput pomoći obitelji Lisak stradaloj od požara početkom ove godine, svakako su neophodne dodatne donacije izvan župe. »Ta obitelj svoj privremeni smještaj našla je kod dobrih susjeda«, ističe župnik Jurković, zahvaljujući pritom Bogu da postoje tako velikodušni ljudi. U dogovoru s obitelji Lisak župa i župni Caritas kupili su im perilicu za rublje i sušilicu u vrijednosti 6.800 kuna te im dali još 7.000 kuna pomoći iz župnoga fonda. Caritas Zagrebačke nadbiskupije nekoliko dana kasnije uputio je stradaloj obitelji pomoć kojom su zahvaljujući i pomoći dobrotvora, dobrih susjeda i Općine Gornja Stubica, kuću stavili pod krov, a unutrašnje će prostorije početi koristiti kada se sve dobro osuši. Inače tijekom našega razgovora velečasni Jurković u više navrata je naglasio važnost sudjelovanja Općine Gornja Stubica, predvođenje načelnikom gospodinom Jasminom Krizmanićem, u župnim karitativnim aktivnostima.

Dolje: Fotografija iz župnog arhiva koja prikazuje akciju gašenja požara u kući obitelji Lisak


LIJEPA RIJEČ VRIJEDNIJA OD KRUHA

Osim što gornjostubička župa ima puno obitelji s više djece, ima i veći broj starijih samaca, kojima nastoje olakšati poznu životnu dob. No to nisu (uvijek) osobe koje bi Caritasove volontere nečim opterećivale, već naprotiv - ima ih koji vedrinom i optimizmom nadmašuju puno mladih, zdravih i situiranih osoba! Jedna od njih je i gospođa Katarina (95), koja živi u staroj zagorskoj kući, bez vode i WC-a. »Ne vidi i slabo čuje, teško hoda, ali toliko veselja i radosti ima u toj ženi! Toliko pozitive! Koliko samo zahvalnosti ima u njoj!«, s iskrenim divljenjem o ovoj korisnici župnoga Caritasa govori voditeljica Sačer, ističući pritom kako je posebno veseli svaki župnikov posjet. Osim župnoga Caritasa, pri ruci joj je svaki dan i dobra susjeda Dragica, koja joj donese drva. Samoću ispunja molitvom, gledanjem televizije i šetnjama, kada nema vjetra - ali kratkim jer noge je boliju. Samo ode do WC-a i, skuha si čaj ali ništa više od toga jer ne vidi. »»Oči me boliju kad ne vidim dobre. Ako idem kuhati onda mi opada naklu. Onda ružim. Onda susedi misle da se skim tučem tu««, smije se sama sebi ova vedra starica, koja živi sama otkad joj je muž umro 1991. godine. Djeca su u Njemačku otišla još prije očeve smrti. »Ljudima koje posjećujemo ponekad nisu toliko potrebni čišćenje, hrana i kuhanje koliko blizina. Potrebno im je da osjete da nisu sami, da su još uvijek važni, da nekome nešto vrijede. Tim ljudima puno puta jedna lijepa riječ i jedan osmijeh više znače nego komadić kruha«, zaključuje gospođa Sačer.

Na fotografijama dolje: Skromni, starinski životni uvjeti gospođe Katarine, kojoj župni Caritas olakšava i uljepšava staračke dane
PROJEKT »MIPOS« I MARIJINA LEGIJA

Što imaju zajedničkoga Marijina Legija i projekt »MIPOS - MI POmažemo Starijima«, koji se financira iz Europskog socijalnog fonda pod vodstvom Županije? ... Malo toga ali se ipak susreću na području skrbi za starije i nemoćne - svatko od njih na svojoj razini djelovanja. Župnik Jurković u njihovoj aktivnosti vidi sretan utjecaj okolnosti koje nadopunjuju skrb župnoga Caritasa za starije i nemoćne. »Župni Caritas im pomaže u raznim prehrambenim i higijenskim proizvodima, projekt MIPOS u kućanskim poslovima, a Marijina legija potiče ih na osobnu i zajedničku molitvu te priprema na posjet župnika i primanje svetih sakramenata«, sa zadovoljstvom zaključuje velečasni Jurković. Navodeći dobrobiti rada Marijine legije za ove korisnike Caritasa - otvaranje zajednici u kojoj žive, sudjelovanje u životu župe te primanje sakramenata - ističe sljedeću zanimljivost: »Bilo je nekih koji su primili svetu potvrdu u sedamdesetoj godini života pa je voditeljica našega župnog Caritasa bila i krizmana kuma!«


DOBROČINSTVA SE NE ZABORAVLJAJU

Pozitivno ocjenjujući projekt MIPOS, župnik se sa zahvalnošću prisjetio i pomoći koju su potrebiti na području njegove župe dobili kroz Caritasov projekt »Caritas-paketi pomoći za najugroženije«, kojim je bilo obuhvaćeno 5.500 osoba, koje su primile pomoć u hrani, higijenskim proizvodima, školskoj i sportskoj opremi.

Dolje: Arhivska fotografija Caritasa Župe sv. Jurja mučenika od realizacije projekta »Caritas-paketi pomoći za najugroženije«
SVAKOGA MJESECA DIO OD PLAĆE ZA POTREBITE

Gornjostubički Caritas samostalno skrbi za četrdeset (40) obitelji, a jedan od važnih izvora za pripremu mjesečnih paketa pomoći za njih je i »Caritasova košarica« koja je postavljena tijekom cijele godine u lokalnoj trgovini tvrtke »Trgostil« d.d.. Tko su ljudi koji daju svoje priloge za potrebite možda najbolje opisuje primjer jednog mladića koji je svojim redovitim mjesečnim donacijama dirnuo i trgovkinju. Iako nema velika primanja, taj mladić svakog 10. u mjesecu, kada dobije plaću, kupi raznih namirnica za 150 kuna i stavi ih u Caritasovu košaricu. »Ali baš svaki mjesec, bez iznimke! Divno je i ohrabrujuće da ima takvih mladih ljudi!«, ističe župnik Jurković, koji ujedno zahvaljuje svim dugim župljanima koji prema svojim mogućnostima pomažu rad župnog Caritasa. Za Caritas ne postoji bezvrijedan ili beznačajan dar jer je Caritas dobrota koja se akumulira.


VJENČIĆI ZAJEDNIŠTVA

Jedan od dodatnih prihoda Caritas župe Sv. Jurja mučenika ostvaruje redovito dvaput godišnje, pred Božić i Uskrs, izradom prigodnih vjenčića. Vjenčiće danima volonterski izrađuju župljanke u vjeronaučnoj dvorani. Rado se okupljaju na te radionice jer im druženje protkano karitativnim radom pričinja veliko zadovoljstvo. Voditeljica Sačer primjećuje da je župljanke jako rastužio izostanak radionica zbog epidemioloških mjera. »Ljudima nedostaje bliskost«, kaže ona. »Župljani rado daju za vjenčiće više novaca od naznačene simbolične cijene, znajući da to ide za župni Caritas. Prodajom vjenčića pred našom župnom crkvom na 3. i 4. nedjelju došašća za prošlogodišnje božićne pakete potrebitima prikupili smo 4.000 kuna. Tom iznosu jedan župljanin je dodao još 3.000 kuna«, kaže župnik Jurković.


POMOĆ PETRINJI

Kako govori jedna meditacija na temu pobožnosti križnoga puta, na postaji na kojoj Isus tješi jeruzalemske žene, vjernička kristolikost očituje se, između ostaloga, kada tješiš druge iako si i sam potreban utjehe, kada pomažeš drugima iako si i sam potreban pomoći. Po svemu što se dade zaključiti iz razgovora s velečasnim Jurkovićem i voditeljicom Sačer, Gornjostubičanci su takvi - sućutni poput Učitelja. Uz sve do sada rečeno, ukratko opisano, to potvrđuje i akcija provedena za pomoć stradalima od potresa u Petrinji, Glini, Sisku i okolici 29. prosinca prošle godine. Unatoč tomu što se taj potres i kod njih jako osjetio te je povećao štetu na zgradama nastalu potresom 22. ožujka, pokrenuli su akciju prikupljanja pomoći u hrani i odjeći. »Akciju smo pokrenuli dan poslije drugog potresa na poticaj vjernika i DVD Šagudovec. Bilo je puno volontera jer su svi otvorena srca«, prisjeća se župnik Jurković, iznenađen brzinom akcije i vrijednošću prikupljene pomoći. »Vijest o akciji objavili smo u utorak navečer u 19:00 sati na mrežnoj stranici naše župe. Prvi darovatelji pristigli su već u 19:20 sati s punim kutijama hrane. Do jedan sat poslije ponoći razvrstavali smo i pakirali hranu - koja više nije stala u vjeronaučnu dvoranu!« Tako su Gornjostubičanci u rekordnom roku prikupili pomoć vrijednu oko 200.000 kuna (hrane u vrijednosti preko 150.000 kn te odjeće u vrijednosti od oko 50.000 kuna) za stradale u potresu na području Sisačko-moslavačke županije. Pomoć su dostavili Crvenom Križu i Caritasu Sisačke biskupije s tri velika kombi-vozila.


DAN KADA SE ZATRESLA GUPČEVA LIPA

»Potres koji se dogodio 22. ožujka 2020. godine s epicentrom u Markuševcu pogodio je Zagreb i okolicu. Prvih dana nakon potresa rijetko tko je spominjao bilo koje mjesto da je stradalo u potresu, osim centra Zagreba. U Gornjoj Stubici, koja je samo nekoliko kilometara od epicentra potresa, dogodilo se puno štete. Najviše je stradalo selo Slani Potok koje je smješteno na obroncima Medvednice, ali i neka druga mjesta. U župi Gornja Stubica bez doma je ostalo trideset (30) obitelji, koje su se morale iseliti jer su im kuće bile potpuno uništene. Prvih dana potresa, odnosno na sam dan, zajedno s načelnikom Općine Gornja Stubica gospodinom Jasminom Krizmanićem obišao sam svaki taj objekt i bio kod svake obitelji. Pokušali smo za njih pronaći neko stambeno rješenje što je bilo vrlo brzo osigurano jer su mnoge obitelji ponudile smještaj, a i sama Općina je otvorila mogućnost boravka u Kampu Terme Jezerčica, u kojemu još uvijek žive neke obitelji, čekajući obnovu svojih kuća«, kaže velečasni Jurković, pritom naglašavajući da je svaka pomoć tih dana nakon potresa je bila prijeko potrebna: »Osjećaj bespomoćnosti u tim trenucima je ovladao svima i bilo je jako važno da svi ljudi koji su stradali u Gornjoj Stubici budu posjećeni od nadležnih institucija. Caritas naše Nadbiskupije priskočio je u pomoć, te je dao bonove za materijal i bijelu tehniku 21 obitelji koja je stradala. Vrijednost svakog bona bila je 10.000 kuna. Realizaciji te donacije prethodilo je pomno prikupljanje informacija o stradalima i njihovim potrebama, koje su na terenu marljivo provodili zaposlenici nadbiskupijskog Caritasa i volonteri našega župnog Caritasa, a zatim i vrlo odgovoran posao izbora obitelji. Sve su to dobro napravili. Našemu nadbiskupijskom Caritasu zahvaljujem i na donaciji hrane, koja nam je također puno značila jer smo u tom prijelaznom razdoblju poslije potresa ostali bez ičega. Bili smo na livadi. Uz naše pakete pomoći i Općina je pripomogla potrebitima pa i na tom doprinosu zahvaljujem načelniku gospodinu Krizmaniću.«

Dolje: Župne arhivske fotografije koje prikazuju neka od oštećenja u župnoj crkvi sv. Jurja mučenika uzrokovana potresom, te fotografije CZN koje prikazuju obnovljeni svod župne crkve u Gornjoj Stubici te oštećenje od potresa na pročelju kapele sv. Fabijana i Sebastijana
NOVI ŽAR CARITASA

»Za svaku pohvalu su te brze akcije i posebno brza komunikacija između nas u župi i Nadbiskupijskoga Caritasa - konkretno mislim na voditelja Službe za župne caritase gospodina Davora Zeku i gospođu Elzu Parlov, voditeljicu Sektora karitativnoga rada, ali i na samu ravnateljicu s. Jelenu Lončar, koja je uvijek na raspolaganju, u svako doba. Primjećujem da se unutar ustroja samoga Caritasa dogodio jedan veliki pomak te da puno učinkovitije djeluje«, kaže velečasni Jurković.


NA IZVORU SNAGE I SUĆUTI

»Osim prethodno spomenute štete na obiteljskim kućama, u ovom našem potresu stradali su i sakralni objekti: župna crkva sv. Jurja, kapela sv. Fabijana i Sebastijana te župni dvor. Budući da nam crkva nije bila za upotrebu svete mise smo imali na otvorenom gotovo do 1. nedjelje došašća. Na čast i ponos župljanima Gornje Stubice želim ovom prilikom istaknuti da su doista izdašno sudjelovali u obnovi unutrašnjosti svoje župne crkve. Obnova je trajala od lipnja mjeseca do 1. prosinca, a radovi su koštali preko milijun kuna. Uz sva ta značajna davanja, nisu dopuštali da najpotrebniji među nama budu zakinuti te su, koliko god su mogli, sudjelovali u akcijama župnog Caritasa«, ističe velečasni Jurković, dirnut tolikom velikodušnošću svojih župljana. Raduje ga iskrena vjernička potreba za zajedničkim slavljenjem svete mise u župnoj crkvi ali isto tako i postignuti osjećaj zajedništva i brige jednih za druge: »Ta duhovna komponenta u obnovi nam je bila važna da ljudi osjete da su zbrinuti i da smo jedni drugima blizu i da jedni s drugima možemo surađivati.«