PREDSTAVLJAMO ŽUPNE CARITASE

30.10.2017.

Caritas župe Sveta Tri kralja, Karlovac-Banija predstavlja njegov voditelj Saša Kosec

Iako nije bio službeno registriran pri Nadbiskupskom duhovnom stolu Zagrebačke nadbiskupije, Caritas župe Sveta Tri kralja organizirao je karitativne pothvate još za vrijeme Domovinskoga rata. Najstariji službeni zapisi o radu našega župnoga Caritasa potječu od prvoga sastanka u poslijeratnom vremenu kada su ljudi dobre volje uvidjeli potrebu i mogućnost pomaganja u župnoj zajednici te kada su se stekli uvjeti za njegovo formalno osnivanje. Volonteri su u tom razdoblju radili kako bi pomogli najpotrebnijima. Prvi službeni sastanak održan je 16. ožujka 2003. godine, gdje je dogovoren prvi sastav Caritasa naše župe. Prvi dekret o postojanju Caritasa dodijeljen je 4. lipnja 2003. godine, od kada Caritas djeluje i formalno. Caritas pomaže najpotrebnijima u našoj župi ali i našemu gradu i našoj županiji. Naš župni Caritas trenutno pomaže 120 obitelji iz naše župe i oko 30 obitelji iz drugih mjesta širom naše županije. Za potrebe karitativnoga rada koristimo prostoriju od 15 m2 prostora te još neke prostorije, koje povremeno i privremeno dobijemo za korištenje od župe.


Tijekom svojega djelovanja župni Caritas je dobio više nagrada i pohvala. Tako smo od gradonačelnika Damira Jelića 15. veljače 2013. dobili Medalju Grada Karlovca, a 10. ožujka 2016. godine. dobili smo zahvalnicu i plaketu Hrvatskoga Crvenog križa, uručenu povodom 135 godina njegova djelovanja na našemu području.Prepoznavši brojne potrebe svojih župljana rado smo se odazivali na razne humanitarne akcije, organizirali i provodili iste te se rado uključivali u mnogobrojne radionice koje su bile organizirane s ciljem prikupljanja novčanih sredstava za sugrađane slabijeg imovinskoga stanja.

Jedna od takvih humanitarnih akcija je i organiziranje akcije dobrovoljnog darivanja krvi koju već nekoliko godina volonteri uspješno provode u prostorijama pastoralnog centra naše župe, a u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa - Karlovac. Prepoznavši koliko je darivanje krvi plemenit i human čin koji pruža neopisivi osjećaj osobnog zadovoljstva jer ste nekome spasili život, Caritas župe Sveta Tri kralja već dugo organizira po četiri akcije DDK godišnje. Uz dobar odaziv svih dobrovoljnih darivatelja u ovoj godini, sa zadovoljstvom domaćina i organizatora ističemo da je prikupljeno 197 doza krvi, a ukupan broj darivatelja u aktivu je 294.Župni Caritas zahvaljuje svim dobrovoljnim darivateljima krvi koji su ovim humanitarnim i nesebičnim djelom učinili nešto najljepše za dobrobit drugoga. S ponosom ističe da se među brojnim dobrovoljnim darivateljima iz naše župe nalazi i nekoliko volontera župnoga Caritasa te naš župnik vlč. Antun Kolić.

Lijepo je vidjeti toliki broj nesebičnih ljudi koji su se odlučili na ovakav način spasiti nekome život. Poneki su se za ovakvu plemenitost odlučili i po prvi puta i hvala im na tome, a ima i onih koji su svoju plemenitost iskazali već i preko 20, 30, 70 pa čak i 130 puta ili više. Od naših darivatelja imamo dvojicu koja su primili i odlikovanje Reda Danice hrvatske sa slikom Katarine Zrinski od predsjednika RH za darovanu krv više od stotinu puta. To su Ivan Stepić i Ervin Kiski. Svim dosadašnjim darovateljima krvi od srca zahvaljujemo, te ih zajedno sa svima onima koji im se žele pridružiti pozivamo na akcije DDK u 2018. godini.

Mnoštvo ljudi zaslužno je za dosadašnji rad župnoga Caritasa. Bez potpore dobrih ljudi i naših župljana zasigurno ne bismo mogli razne akcije niti provesti, a niti bi se moglo pomoći najpotrebnijima - kako našim župljanima tako i osobama iz cijele županije jer na naša vrata dolaze svi oni koje je netko poslao čuvši da bi mogli nešto dobiti kako bi lakše preživjeli. Zahvalni smo na suradnji i raznim gradskim i županijskim institucijama, tvrtkama, trgovačkim lancima, udrugama, Gradskom društvu Crvenoga križa - Karlovac i svima onima koji nam pomažu i uključuju se u naše humanitarne akcije.


Kao i proteklih godina tako i ove, prepoznavši hvale vrijednu humanitarnu akciju trgovačkog lanca LIDL »Pomagati je lako«, naš župni Caritas sudjelovao je u njoj. Uz nesebičnu pomoć sugrađana i župljana volontera u 2016. godini u navedenoj akciji prikupljen je znatan broj prehrambenih i kozmetičkih proizvoda od kojih su se napravili paketi i u predbožićno vrijeme podijeliti - kako korisnicima župnoga Caritasa tako i ostalim potrebitima. U prošlogodišnjoj akciji napravljeno je 120 paketa pojedinačne vrijednosti od oko 75 kn. Budući da se tom akcijom prikupilo i slatkiša, volonteri su bili u mogućnosti razveseliti svoje najmlađe župljane prigodnim poklonima za sv. Nikolu. Prikupivši još ponešto slatkiša i uz donaciju jabuka od gradskog društva Crvenog križa napravilo se 150 'slatkih' paketa te ih se podijelilo mališanima.

Izuzetno smo zahvalni i trgovačkom lancu INTERSPAR uz pomoć kojeg već 7 godina uspješno dijelimo kruh najpotrebitijima.

Kao jedan dio lijepe i korisne suradnje moramo spomenuti i Gradsko društvo Crvenoga križa - Karlovac na čelu s ravnateljicom gospođom Brankom Hastor. S njima smo u svakodnevnoj vezi te zajedno uspijevamo odraditi mnoge akcije, a sve na korist naših najpotrebnijih. Zahvaljujemo na lijepoj i korisnoj suradnji i na svakoj donaciji koju nesebično podijele s nama - poput jabuka, mandarina, mliječnih proizvoda, slatkiša i sl. Moramo napomenuti da su i svi djelatnici GDCK Karlovac uvijek spremni pomoći kako prijevozom tako i osobno, na čemu im zahvaljujemo.

Volonteri Caritasa župe Sv. Tri kralja sa župnikom surađuju i s Udrugom Milosrđe - Centar za beskućnike. Volontere i župnika vlč. Antuna Kolića dočekali su voditelj centra gospodin Jurica Banić, gospođa Ivanka Grdić i gospodin Pero Banić sa suradnicima, te nas pobliže upoznali sa korisnicima i djelatnostima koje provode.

Volonteri župnoga Caritasa sudjelovali su u ECO akciji i uz cjelodnevni rad zajedno s beskućnicima Udruge Milosrđe uredili su dio gradskog naselja Gaza.

U više navrata pomažemo i novčanim prilozima za oboljele - bilo sredstvima iz naše blagajne ili našim sredstvima pribrojimo ona prikupljena u crkvi. Na taj način kroz godinu pomažemo najpotrebnijima, a uoči zime najugroženijima pomažemo u kupovini, nabavci i slaganju drva. Ove godine kupili smo drva za dvije potrebite obitelji.


Domišljati volonteri uvijek će pronaći način na koji će pomoći najpotrebitijima. U godinama koje su iza nas naši volonteri i članovi Caritasa odlučili su iskoristit svoju kreativnost te izraditi nešto sami kako bi prodajom izrađenih predmeta osigurali novčana sredstva koja će biti utrošena za kupnju namirnica potrebitim župljanima. Izrađivali su jaslice, a nekolicina volontera pokazala je posebno umijeće u izradi decoupage-a, graviranja po staklenim predmetima i izradi krunica od perli i sl.

Suradnja s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije je dobra. Od značajnijih suradnji s nadbiskupijskim Caritasom svakako moramo istaknuti onu u sklopu projekta »Caritas-paketi pomoći za najugroženije«. Zahvaljujući tome projektu, u razdoblju od veljače do rujna 2017. godine preko našeg župnog Caritasa podijeljeno je ukupno 791 paket hrane i 264 paketa higijene - odnosno 23 730 kg hrane i 2640 kg higijene. Osim potrebitima s područja naše župe pomoć su dobili i potrebiti župa Dubovac, Švarča, Kamensko i Banija.

Navedene akcije nisu jedine koje Caritas župe Sveta Tri kralja provodi kroz godinu. Tu su i skoro svakodnevne podjele odjeće, obuće, hrane, kućanskih aparata onima najpotrebitijima. Iz dana u dan, volonteri župnoga Caritasa trude se ovaj svijet učiniti barem na trenutak ljepšim i boljim, odvajaju svoje vrijeme kako bi barem malo izmamili osmijeh na lice onima koji su u našem društvu, možda, zaboravljeni.

Za pohvaliti su i naši župljani koji su ujedno i članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Orlovac, a da i napomenemo da su neki i članovi Caritasa. Oni su spremni u svakom trenutku pomoći kako osobno tako i svojim sredstvima koja nam ustupaju, a sve na korist najpotrebnijih.

Uz navedeno svakako treba istaknuti da u aktivnostima župnoga Caritasa imamo izuzetnu potporu našega župnika velečasnog Antuna Kolića.

Na završetku prikaza našega djelovanja ipak još moram napomenuti i to da je najveći minus u radu našega i svih drugih župnih Caritasa u gradu Karlovcu taj što nema pravnu osobnost te stoga ne možemo aplicirati na natječaje Grada i Županije za novčana sredstva koja su neophodna za učinkovitiji rad. Smatramo velikim ograničenjem i nepravdom to što su župni Caritasi jedine humanitarne organizacije koje u Gradu i Županiji nemaju mogućnost dobivanja nikakvih novčanih sredstava za svoje korisnike.


Saša Kosec, voditelj Caritasa
župe Sveta Tri kralja, Karlovac-Banija