VUGROVEČKI KAUBOJI ZAVOLJELI KONJE I JAHANJE

13.5.2020.

Tijekom provedbe projekta »Vugrovečki kauboji«, korisnicima Caritasove Kuće sv. Franje bilo je omogućeno redovito jahanje konja na imanju Udruge Don Kihot te sudjelovanje na edukativno-zabavnim radionicama. Nažalost zadnja dva mjeseca projekta odrađena su on-line zbog epidemije koronavirusa i potresa koji je oštetio Kuću sv. Franje.


»Osnovni cilj projekta Vugrovečki kauboji bio je obogatiti i unaprijediti socijalne usluge namijenjene razvijanju socijalizacijskih i integracijskih vještina djece bez odgovarajuće roditeljske skbi, poboljšati im kvalitetu života te omogućiti rad na sebi i razvoj novih vještina. Svakom korisniku bilo je omogućeno jahanje i sudjelovanje u sveobuhvatnim radionicama s temama: Životinje i briga o njima; Priroda oko nas; Briga o konjima i dr. Razvijala su se područja: samopouzdanje i briga za druge, odgovornost i briga o drugima, poticanje suradnje i zajednički rad u postizanju većih ciljeva, emocije i kako se s njima nositi te poticanje osobnog razvoja djeteta i dr. Nakon završetka projekta u svibnju mjesecu ove godine korisnici su ispunili evaluacijske upitnike/ankete u kojima su iskazali zadovoljstvo projektom i naveli da su im radionice bile zabavne i zanimljive, da su naučili nove vještine i da bi ponovno voljeli dolaziti na imanje. Većini se najviše sviđalo jahanje konja«, izjavila je Ivana Vincek Kovačić, voditeljica kuće Caritasa Zagrebačke nadbiskupije u Vugrovcu, koja vjeruje da će i nadalje surađivati s Udrugom Don Kihot, dolaziti na njihovo imanje te se veseliti boravku u prirodi i druženju sa životinjama.

Predsjednica Udruge Don Kihot gospođa Marita Mučić, koja se izuzetno potrudila da se korisnici Kuće sv. Franje osjećaju ugodno i sigurno na imanju i da dobiju nova saznaja o prirodi i životinjama, izjavila je: »Svi zaposlenici, članovi i volonteri Udruge, koji su sudjelovali u projektu, iznimno su ponosni na ovakvu vrstu suradnje s Kućom sv. Franje, posebno zbog druženja s djecom i utisaka koje smo na njih ostavili mi i naši konji. U projektu smo tijekom 6 mjeseci djeci pružili ono što drugoj djeci omogućuju njihovi roditelji, a to je boravak s konjima, jahanje i učenje novih vještina kroz radionice koje naša udruga organizira svake godine. Najviše nas je obradovala radost djece tijekom radionica, igre, jahanja i učenja novih stvari. Kako ovaj prvi veliki projekt naše udruge smatramo izuzetno uspješnim, pratimo nove natječaje kako bismo nastavili suradnju i omogućili prekrasnoj djeci iz Caritasove kuće u Vugrovcu i njihovim tetama daljnje dolaske na naše imanje. Realizacijom projekta Vugrovečki kauboji osnažili smo socijalne usluge u našoj lokalnoj zajednici i poboljšali kvalitetu života djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Uspjeli smo utjecati na dva glavna cilja projekta: rješavanje problema socijalne isključenosti te manjak izvannastavnih aktivnosti. Ovaj projekt smatramo tek početkom suradnje s Kućom sv. Franje, te se nadamo kako će se i na budućim natječajima Grada Zagreba i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku uvidjeti potreba za ovakvom vrstom projekata, te ćemo i nadalje uveseljavati mališane u našem susjedstvu.«

Budući da je projekt trajao od 11. 11. 2019. do 11. 5. 2020. godine, gospođa Mučić napominje: »Iako se dio projekta trebao odraditi tijekom pandemije Covida-19, nismo zaobišli mjere zaštite od koronavirusa da bismo zaštitili korisnike Caritasove kuće, ali i naše zaposlenike. S tim ciljem posljednji dio projekta odradili smo prema preporuci Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike on-line radionicamama i kvizovima koji su se, uz nadzor Caritasovih zaposlenika, realizirale unutar sigurnosti Kuće sv. Franje. Većina radionica srećom je odrađena prije pandemije.«


Fotografije s imanja Udruge Don Kihot: Marita Mučić
Fotografije iz Kuće sv. Franje: Antonija Šimić